Navigate

P5/6 champs of Crocodile Challenge Cup to be sent overseas

News

P5/6 champs of Crocodile Challenge Cup to be sent overseas

02 June, 2014   Laura Wong

Crocodile Challenge Cup 2014

Mr Tan Chuan-Jin (far right), Minister for Manpower, and Er. Dr. Lee Bee Wah (far left), Member of Parliament for Nee Soon GRC & President of STTA, with the top 8 winners of the P5 & P6 Girls’ Singles event. (Photo by STTA) 



The Crocodile Challenge Cup 2014 edition (28 May – 1 June 2013) featured over 232 young participants from 57 primary schools. Through the Crocodile Challenge Cup, the STTA has spotted many talents and have ensured a healthy pipeline of talent for the future. We hope to inspire these young talents to start with local success, then climb the national and regional steps to end up at the international level or beyond.


The champions from the Primary 5 & 6 categories of the Crocodile Challenge Cup will be sent to the ITTF World Hopes Week & Challenge from 9-15 June 2014 at Otocec, Slovenia. The ITTF World Hopes Week & Challenge offers quality training and competitive opportunities for the best talents across 100 countries and the STTA strongly believes that our young talents will benefit extensively from this opportunity. 

Crocodile Challenge Cup 2014

Top 8 winners of the P5 & P6 Boys’ Singles event. (Photo by STTA) 


We are pleased to share that Mr Tan Chuan-Jin, Minister for Manpower graced the Crocodile Challenge Cup closing ceremony at Velocity. 

Crocodile Challenge Cup 2014

Mr Tan Chuan-Jin (left), Minister for Manpower, and Er. Dr. Lee Bee Wah, Member of Parliament for Nee Soon GRC & President of STTA sparring with the P5 & P6 Girls singles event Top 2 Finalists. (Photo by STTA)



List of winners for the Crocodile Challenge Cup 2014:

Primary 1 & 2 Girls’ Singles

Positions

Winner’s name

School

1st

Ser Lin Qian

Pei Chun Public School

2nd

Mok Hoi Ching Jacy

Marymount Convent School

3rd

Chan Lu Wen

St. Nicholas Girl’s School

Primary 1 & 2 Boys’ Singles

Positions

Winner’s name

School

1st

Nicholas Lim Junjie

Maris Stella High School (Primary)

2nd

Charlston Chu

Maris Stella High School (Primary)

3rd

Quek Yong Izaac

Ai Tong School

Primary 3 & 4 Girls’ Singles

Positions

Winner’s name

School

1st

Cheryl Koh Zhi Wei

Nanyang Primary School

2nd

Zhou Jingyi

Pei Hwa Presbyterian Primary School

3rd

Amanda Tan Ngya Leng

Raffles Girls’ Primary School

Primary 3 & 4 Boys’ Singles

Positions

Winner’s name

School

1st

Foo Fang Jun Jaedon

Catholic High Primary School

2nd

Ng Daniel

Pei Hwa Presbyterian Primary School

3rd

Huang Sikai

Nanyang Primary School

Primary 5 & 6 Girls’ Singles

Positions

Winner’s name

School

1st

Tan Wanyi Cayla

Ai Tong School

2nd

Low Min Yi

Chong Fu School

3rd

Koh Gaoh Cai Idys

Nanyang Primary School

Primary 5 & 6 Boys’ Singles

Positions

Winner’s name

School

1st

Pang Yew En Koen

Ngee Ann Primary School

2nd

Joseph Hee Yong En

Anglo-Chinese School (Junior)

3rd

Law Yong Jun Jabez

Anglo-Chinese School (Junior)


Detailed results of the tournament can be found here.