Navigate

Age proves no barrier for Masters athletes

News

Age proves no barrier for Masters athletes

15 April, 2013   Kesavan Loganathan


The SAA Masters Track & Field Championships at Choa Chu Kang Stadium proved that age is not an issue as senior athletes blazed the trail with superior performances (photo by Cassandra M Tan Li-En/VOXSPORTS)


SAA Masters Track and Field Championships 2013

The unrelenting sun blazed down on Choa Chu Kang stadium but that didn’t stop the brave athletes from all over Singapore to come down and pit their grit and fitness against each other in the inaugural SAA Invitationals Open Masters Track & Field Championships 2013. 

The older athletes, specializing in various forms of track & field sport came ready and waiting to get their opportunity to shine competitively in this stage of their lives. Athletes came from countries all around South East Asia came down for this special events to represent this special event.

Preparations started early to get the Choa Chu Kang Stadium to get the various stations up and running for the athletes who started arriving as early as 12.30 am. Multiple tents were set up in and around the pitch for the Shot-put, Javelin, Discus, and of course, the Track events. 

The Championships officially kick started with the first event, Women’s Javelin Throw Finals. Those who were involved were given a chance to warm up with the javelins as they got used to the weather and their technique. Everyone looked up and about and looked just raring to go despite the precarious weather.

Events were held concurrently as the track events kickstarted with the 200m women’s and men’s heats which continued into the 800m finals and 100m hurdles finals which were further sub-categorized into the 2 age groups. (50 – 70 and 35 – 49)

The games were held continuously with little to no breaks as the competitors pushed themselves to their limits to take part in multiple events. However, the athletes had nothing but praise to sing of the wonderful organizing of the event.



Day 2’s weather had a 180 degrees turnaround as it had rained earlier in the day contrasting the scorching heat. Athletes still came together for the remaining events braving the cold this time. Things ran on as usual from the success of Day 1 and one of the highlights of
Day 2 would have been the 4x100M relay masters SEA games as Team A and Team B of Singapore went head to head and Team A beating their own personal target of 40 seconds by finishing the relay in 39.97s, which turned out to be an impressive record.

In the end, all the athletes managed to finish their events and the winners proudly walking away from this inaugural event with smiles and medals alike.

As all competitions do, there were winners as the top 3 of each category were awarded with the bronze, silver and gold medals.  Here are the winners for all the events in day 1 and day 2:

DAY 1

M35 Long Jump Masters  
1st- 35008 Liew, Kok Keong (Team Safsa) 2nd-35015 Elanchezhian, Sath (Team SMA)  

M40 Long Jump Masters
 1st- 40029 Lim, Vincent (Team SMA)  M45 Long Jump Masters
 1st- 45033 Wong, Mun Kong Jas (Team SMA)   

M50 Long Jump Masters
 1st- 50009 Agus Dwi, Rahardjo (Team Indonesia) 2nd- 50014 P. Mohan A.L, Ponn (Team Johor)  

M55 Long Jump Masters 
1st- 55027 Bunyamin, Kilicasl (Team Turkey) 2nd- 55011 Abd Malek Bin, Tai (Team Malaysia)  

M60 Long Jump Masters 
1st- 60017 Bin Haji Hamid, Ab (Team SMA) 2nd- 60003 Srachman (Team Indonesia)  

M70-79 Long Jump Masters
 1st 70001 Hj Osman, Hj Lahab (Team Brunei)  

M80-89 Long Jump Masters
 1st- 80004 Alfred, Lajawa (Team Malaysia)  

M50 100 Short Hurdles Masters
 1st- 50009 Agus Dwi, Rahardjo (Team Indonesia)  

M55 100 Short Hurdles Masters
 1st 55011 Abd Malek Bin, Tai (Team Malaysia)  2nd 55026 Tang, Weng Fei (Team SMA)  

M60 100 Short Hurdles Masters
 1st 60010 Kasbi, Mohd Radir (Team Malaysia)  

M40 110 Short Hurdles Masters 1st 40002 Daud Mohd, Jeni (Team Johor)  

M45 110 Short Hurdles Masters  1st 45033 Wong, Mun Kong Jas (Team SMA)  

W45 Long Jump Masters 1st 45027 Tan, Kah eng Karen (Team SMA) 2nd 45007 Dewi, Pujiati (Team Indonesia) 3rd 45010 Kintan, Hamzah (Team Johor)  

W50 Long Jump Masters 1st 50043 Tan, Anne Kendrick (Team SMA) 2nd 50017 Theresline, Asirva (Team Malaysia) 3rd 50059 V, Pushpalatha (Team Indian)  

W55 Long Jump Masters 1st 55009 Zabidah, Zakaria (Team Johor) 2nd 55008 Faridah Ahmad, Jar (Team Johor)  

W65 Long Jump Masters 1st 65001 Magareth, Aritonan (Team Indonesia)  

M35 Discus Throw Masters 1st 35011 Teo, Dominic (Team Safsa) 2nd 35014 Wong, Heng Bin (Team Safsa) 3rd 35007 Lee, Li Seng (Team Safsa) 4th 35016 Muhamad, Edir (Team SMA)  

M40 Discus Throw Masters 1st 40026 Wong, Tuck Yim Jam (Team SMA)  

M50 Discus Throw Masters 1st 50031 Zahar, Rahman (Team Malaysia)  2nd 50048 Rahman, Ibrahim (Team SMA) 3rd 50019 K., Krishnasamy (Team Malaysia) 4th 50020 N., Jayaraman (Team Malaysia) 5th 50015 S., Ragawan (Team Johor) 6th 50036 Dhanahbalan (Team Safsa)  

M55 Discus Throw Masters 1st 60026 Loh, Lawrence (Team Brunei)  

M60 Discus Throw Masters 1st 60012 S.Nair, Narayanan (Team Malaysia) 2nd 60002 John, Casey (Team Hong Kong)  

M70-79 Discus Throw Masters 1st 70003 James, Balan (Team Johor) 2nd 70002 Razak, Bonsu (Team Brunei) 3rd 75002 Tan, Kim Teck Jimm (Team Malayisa)  

M35 Javelin Throw Masters 1st 35008 Liew, Kok Keong (Team Safsa) 2nd 35011 Teo, Dominic (Team Safsa) 3rd 35016 Muhamad, Edir (Team SMA)  

M40 Javelin Throw Masters 1st 40026 Wong, Tuck Yim Jam (Team SMA)  

M45 Javelin Throw Masters 1st 45025 Tan, Eddie (Team Safsa) 2nd 45024 Seah, Cheong Hwa (Team Safsa)  

M50 Javelin Throw Masters 1st 50048 Rahman, Ibrahim (Team SMA) 2nd 50031 Zahar, Rahman (Team Malaysia) 3rd 50047 Lee, Thomas (Team SMA) 4th 50019 K., Krishnasamy (Team Malaysia) 5th 50015 S., Ragawan (Team Johor) 6th 50020 N., Jayaraman (Team Malaysia) 7th 50036 Dhanahbelan, (Team Safsa)  

M60 Javelin Throw Masters 1st 60012 S.Nair, Narayanan (Team Malaysia) 2nd 60006 K, Arumugam (Team Johor)

M65 Javelin Throw Masters 1st 65004 R, Veerasamy (Team Johor)  

M70-79 Javelin Throw Masters 1st 70003 James, Balan (Team Johor) 2nd 70013 Gnanaaambandam (Team SMA) 3rd 70002 Razak, Bonsu (Team Brunel) 4th 75002 Tan, Kim Teck Jimm (Team Malaysia)  

M80-89 Javelin Throw Masters 1st 80003 Eddy, Tambe (Team Indonesia)  

W40 Javelin Throw Masters 1st 40011 Chan, Alice (Team Safsa)  

W45 Javelin Throw Masters 1st 45009 Tati, Ratnaningsih (Team Indonesia) 2nd 45010 Kintan, Hamzah (Team Johor)  

W50 Javelin Throw Masters 1st 50008 Jamilah Conny, Fra (Team Indonesia)  

W55 Javelin Throw Masters 1st 55009 Zabidah, Zakaria (Team Johor)  

W65 Javelin Throw Masters 1st 65002 Niniek Koesni, Rah (Team Indonesia) 2nd 65005 Sujitra, Poinmauuc (Team Malaysia) 3rd 65003 Tan, G Too Irene (Team Johor)  

W70-79 Javelin Throw Masters 1st Han, Jenny (Team Malaysia) 2nd Hartini, Djoko (Team Indonesia)  

W80-89 Javelin Throw Masters 1st 80002 Marietje, Rorek (Team Indonesia) W40 200 Meter Dash Masters 1st 40021 Quek, Jermaine (Team SMA)
W45 200 Meter Dash Masters 1st 45028 Tay, Christina Hui Qin (Team SMA) 2nd 45008 Neny, Mokodongan (Team Indonesia)  

W55 200 Meter Dash Masters 1st 55022 Oh, Linda Ah Kiaw (Team Singapore)  

W60 200 Meter Dash Masters 1st 60009 La, Ban Jing Christina (Team Malaysia)  

W65 200 Meter Dash Masters 1st 65001 Magareth, Aritonang (Team Indonesia) 2nd 65013 Kandasamy, Petchay (Team SMA)  

W70-79 200 Meter Dash Masters 1st 75007 Adeline J, Umbol (Team Malaysia)  

M35 200 Meter Dash Masters 1st 35027 Syed Mohammed  2nd 35023 Kwok, Ian  

M40 200 Meter Dash Masters 
1st 40031 Tay, Steven 2nd 40024 Iskandar Ronald (Team SMA) 3rd 40033 David, Moritz (Team Usa) 4th 40023 Faris B, Abdul Wahab (Team SMA) 5th 40028 Bi Sulaiman, Elly Sutri  

M45 200 Meter Dash Masters 1st 45032 Tan, Keng Lav Kevin (Team SMA) 2nd 45013 Tan, Ah Too (Team MacRitchie Runners 25)  

M50 200 Meter Dash Masters 1st 50011 I Wayan, Budhiastra (Team Indonesia) 2nd 50040 Tan, Kim Seng (Team Safsa) 3rd 50037 Jasmori, Rasip (Team Safsa)  

M55 200 Meter Dash Masters 1st 55027 Bunyamin, Kilicaslan (Team Turkey)  

M60 200 Meter Dash Masters 1st 60004 Sasaki, Fumio (Team Japan) 2nd 60015 Teo, Yong Meng (Team Safsa) 3rd 60005 AB Kadir, Bin Abdulla (Team Johor) 4th 60024 Lim, Chee Seng  

M65 200 Meter Dash Masters 1st 65011 Nadaison, Pookays (Team Red Hwak Sports Club)  

M70-79 200 Meter Dash Masters 1st 70012 Foo, Dun Heen (Team SMA) 2nd 75004 Ng, Ngoh Heng (Team SMA)  

M80-89 200 Meter Dash Masters 1st 80004 Alfred, Lajawa (Team Malaysia) 2nd 80003 Eddy, Tambe (Team Indonesia) 3rd 80005 Chan, Meng Hui (Team MacRitchie Runners 25)  

W40 800 Meter Run Masters 1st 40020 Bte Mustapha, Norb (Team SMA)  

W50 800 Meter Run Masters 1st 50035 Ong, Yew Yock Kand (Team Safsa)  

M35 800 Meter Run Masters  1st 35031 Tapsir, Heidizayat (Team SMA)  

M40 800 Meter Run Masters 1st 40010 Thanasekaran R, Ma (Team Malaysia) 2nd 40014 Christopher, Peter (Team Safsa) 3rd 40018 Sho, Yee Heng (Team Safsa)  

M45 800 Meter Run Masters 1st 45036 Ng, Kim Ho  2nd 45023 Robson Phan, Swee (Team Safsa) 3rd 45001 Poo, Ah Peng (Team BTNRC) 4th 45038 Tan, Julian 5th 45022 Lam, Kim Fai (Team Safsa) 6th 45013 Tan, Ah Too (Team MR25) 7th 45031 Shamshul B, Eman (Team SMA)  

M50 800 Meter Run Masters 1st 50039 Kumar R, Muthu (Team Safsa) 2nd 50038 K, Chandra (Team Safsa)  

M55 800 Meter Run Masters 1st 55012 Arumugam, Raja (Team Malaysia) 2nd 55004 Koh, Miah Joo (Team BTRC)  

M60 800 Meter Run Masters 1st 60022 Vadivalu, Suppiah (Team SMA) 2nd 60001 Lim, Swee Ann (Team BTNRC)  3rd 60016 Aspat Raja, Patana (Team SMA)  M65 800 Meter Run Masters 1st 65007 Iyanar Kolanda, Ko (Team Malaysia) 1st 65016 Subamah, Sadiin (Team SMA) 2nd 65012 R., Loganathan (Team RHSC)  

M70-79 800 Meter Run Masters 1st 70008 Lim, Kuan Yong (Team RHSC) 2nd 70005 Han, Siew Kwong (Team Malayisa)  

W45 5000 Meter Race Walk Masters 1st 45005 Bianca, Arisa Rore ( Team Indonesia)  

W50 5000 Meter Race Walk Masters 1st 50042 Komathi, Jayaraman ( Team SMA) 2nd 50007 E. Neni, Rusmini (Team Indonesia)  

W55 5000 Meter Race Walk Masters 1st 55021 Ng, Sock Hong Cath (Team RHSC)  W70-79 Meter Race Walk Masters 1st 70011 Pakkiam, Roslind L (TeamSMA)

DAY 2

W35 100-Meter Dash Masters
1st 35017 Bte Mohamed, Hawa 

W40 100 Meter Dash Masters
1st 40019 Ang, Lay Cheng (TeamSMA)

W45 100 Meter Dash Masters
1st 45208 Tay, Christina Hui (TeamSMA)
1st 45008 Neny, Mokodongan (Team Indonesia)

W50 100 Meter Dash Masters
1st 50008 Jamiliah Conny, Fra (Team Indonesia)

W55 100 Meter Dash Masters
1st 550022 Linda Ah Kiaw (TeamSMA)

W60 100 Meter Dash Masters
1st 60009 La, Ban Jing Chris (Team Malaysia)

W65 100 Meter Dash Masters
1st  65001 Magareth, Aritonan (Team Indonesia)
2nd  65013 Kandasamy Petchay (TeamSMA)

W 70-79 100 Meter Dash Masters
 1st  75007 Adeline J, Umbel (Team Malaysia)

W80-89 100 Meter Dash Masters
1st  Marietje, Rorek (Team Indonesia)

M35 Long Jump Masters
Finals
1st 35008 Liew, Kok Keong (Team SAFSA)
2nd 35015 Elanchezhian, Sath (Team SMA)

M40 Long Jump Masters
1st 40029 Lim, Vincent (Team SMA)

M45 Long Jump Masters
1st 45033 Wong, Mun Kong Jas (Team SMA)

M50 Long Jump Masters
1st 50009 Agus Dwi, Rahardjo (Team Indonesia)
2nd 50014 P. Mohan A.L (Team Johor)

M55 Long Jump Masters
1st 55027 Bunyamin, Kilicasl (Team Turkey)
2nd  55011 Abd Malek Bin, Tai (Team Malaysia)

M60 Long Jump Masters
1st  60017 Bin Haji Hamid, Ab, (Team SMA)
2nd 60003 Srachman (Team Indonesia)

M70-79 Long Jump Masters
1st 70001 Osman, Hj Lahab (Team Brunei)

W45 Triple Jump Masters
1st  45007 Dewi, Pujiati (Team Indonesia)

W50 Triple Jump Masters
1st 50059 V. Pushpalatha (Team India)

W65 Triple Jump Masters
1st 65001 Magareth, Aritonan (Team Indonesia)

W45 High Jump Masters
1st 45014 Sesly, Asirvatham (Team Malaysia)
2nd 45007 Dewi, Pujiati (Team Indonesia)

W50 High Jump Masters
1st 50043 Tan, Anne Kendrick (Team SMA)

W60 High Jump Masters
1st 60009 La, Ban Jing Chris (Team Malaysia)

M35 100 Meter Dash Masters - Preliminaries
1st 35030 Shyam, UK
2nd 35006 Chong, Han Lim (Team SAFSA)
3rd 35029 Wong, Chee Wai
4th 35027 Syed Mohammed, Ad
5th 35013 Wan, Jason (Team SAFSA)
6th 35023 Kwok, Ian
7th 35024 Lee, Han Hwa
8th 35021 Eng, Soon Thiam 
9th 35025 Lim, Wee Lee

M60 Shot Put Masters
1st 60011 P. Nadarajan (Team Malaysia)
2nd 60012 S. Nair, Narayanan (Team Malaysia)
3rd 60002 John, Casey (Team Hong Kong)
4th 60006 K, Arumugam (Team Johor)

M70-79 Shot Put Masters
1st 75002 Tan, Kim Teck Jimm (Team Malaysia)

M35 Triple Jump Masters
1st 35008 Liew, Kok Kwong (Team SAFSA)

M50 Triple Jump Masters
1st 50013 Kamarulraman, Tahi (Team Johor)

M60 Triple Jump Masters
1st 60010 Kasbi, Mohd Radir (Team Malaysia) 

M65 Triple Jump Masters
1st 65008 Affandi, Bin Bong (Team RHSC)

M45 Pole Vault Masters
1st 45035 Ng, Kean Mun
2nd 45034 Mok, May Foo

M50 Pole Vault Masters
1st 50052 Chan, Chin Wah

M55 Pole Vault Masters
1st 55029 Alludin, Jumaat (Team Malaysia)

M35 100 Meter Dash Masters (Finals)
1st 35029 Wong, Chee Wai
2nd 35027 Syed Mohammed, Ad
3rd 35006 Chong, Han Lim (Team SAFSA)
4th 35024 Lee, Han Hwa
5th 35023 Kwok, Ian
6th 35013 Wan, Jason (Team SAFSA)
7th 35021 Eng, Soon Thiam 

M35 Javelin Throw Masters
1st  35008 Liew, Kok Keong (Team SAFSA)
2nd 35011 Teo, Dominic (Team SAFSA)
3rd 35016 Muhamad, Edir (Team SMA)

M40 Javelin Throw Masters
1st 40026 Wong, Tuck Yim Jam (Team SMA)

M45 Javelin Throw Masters
1st 45025 Tan, Eddie (Team SAFSA)
2nd 45024 Seah, Cheong Hwa (Team SAFSA)
 
M50 Javelin Throw Masters
1st 50048 Rahman, Ibrahim (Team SMA)
2nd 50031 Zahar. Rahman (Team Malaysia)
3rd 50047 Lee, Thomas (Team SMA)
4th 50019 K. Krishnasamy (Team Malaysia)
5th 50015 S. Ragawan (Team Johor)
6th 50020 N. Jayaraman (Team Malaysia)
7th 50036 Dhanabalan (Team SAFSA)

M55 Javelin Throw Masters
1st 55007 Prasetyoadi (Team Indonesia)

W40 400M Dash Masters
1st 40021 Quek, Jermaine (Team SMA)

W45 400M Dash Masters
1st 45028 Tay, Christina Hui (Team SMA)
2nd 45008 Neny, Mokodongan (Team Indonesia)

W55 400M Dash Masters
1st 55022 Oh, Linda Ah Kiew (Team SMA)

M35 400M Dash Masters
1st 35020 Augustino, Chinnap (Team PSRC)
2nd 35031 Tapair, Heidizayat (Team SMA)
3rd 35009 Saravanan (Team SAFSA)
4th 35015 Elenchezhian Sath (Team SAFSA)

M40 400M Dash Masters
1st 40033 David, Moritz (Team USA)
2nd 40023 Faris B Abdul Wah (Team SMA)
3rd 40016 Goh, Soon Meng (Team SAFSA)

M45 400M Dash Masters
1st 45033 Wong, Mun Kong Jas (Team SMA)

M55 400M Dash Masters
1st 55006 Catur Ali, Purnama (Team Indonesia)
2nd 55004 Koh, Miah Joo (Team BTNRC)
3rd 55012 Arumugam Raja (Team Malaysia)

M60 400M Dash Masters 
1st 60004 Sasaki, Fumio (Team Japan)
2nd 60001 Lim, Swee Ann (Team BTNRC)
3rd 60013 N.G, Gunadesa (Team RHSC)

M65 400M Dash Masters
1st  65019 Kwek, Antony (Team RHSC)
2nd 65011 Nadaison, Pookays (Team RHSC)
3rd 65020 Lim, Chee Seng (Team RHSC)

M80-89 400M Dash Masters
1st 80005 Chan, Meng Hui (Team MR25)

W45 Discus Throw Masters
1st 45005 Bianca Arisa Rore (Team Indonesia)
2nd 45014 Sealy, Asirvatham (Team Malaysia)

W50 Discus Throw Masters
1st 50016 Theresline, Asirva (Team Malaysia)
 
W55 Discus Throw Masters
1st 55030 Metussin, Hajah Ma (Team Brunei)
2nd 55012 Hafeeza, Begum (Team India)

W65 Discus Throw Masters
1st 65002 Niniek Kosani, Rah (Team Indonesia)
2nd 65005 Sujitra, Poinmauuc (Team Malaysia)

W70-79 Discus Throw Masters
1st 70004 Wan, Jenny (Team Malaysia)
2nd 75001 Hartini Djoko (Team Indonesia)

W80-89 Discus Throw Masters
1st Marietje, Rorek (Team Indonesia)

M60 Javelin Throw Masters
1st 60012 S. Nair Narayanan (Team Malaysia)
2nd 60006 K. Arumugam (Team Johor)

M65 Javelin Throw Masters
1st 65004 R. Veerasamy (Team Johor)

M70-79 Javelin Throw Masters
1st 70003 James Balan (Team Johor)
2nd 70013 Gnanasambandam, Ra (Team SMA)
3rd 70002 Razak, Bonsu (Team Brunei)
4th 75002 Tan, Kim Teck Jimm (Team Malaysia)

M80-89 Javelin Throw Masters
1st 80003 Eddy, Tambe (Team Indonesia)

M45 100 Meter Dash Masters
1st – 45032 Tan, Keng Lay Kevi (Team SMA)
2nd – 45011 Ali Mustaffa, Bin (Team Johor)
3rd – 45025 Tan, Eddie (Team Safsa)
 
M50 100 Meter Dash Masters
1st – 50011 I Wayan, Budhiaster (Team Indonesia)
2nd – 50009 Agus Dwi, Rahardjo (Team Indonesia)
3rd – 50054 Leong, Hon Cheong
4th – 50040 Tan, Kim Seng (Team Safsa)
5th – 50037 Jasmori, Rasip (Team Safsa)
6th – 50041 Yeo, Hoon Leng (Team Safsa)
 
M55 100 Meter Dash Masters
1st – 55025 Koh, Alan (Team SMA)
2nd – 55027 Bunyamin, Kilicasl (Team Turkey)
3rd – 55026 Tang, Weng Fei (Team SMA)
 
M60 100 Meter Dash Masters
1st – 60004 Sasaki, Fumio (Team Japan)
2nd – 60015 Teo, Yong Meng (Team Safsa)
3rd – 60017 Bin Haji Hamid, Ab (Team SMA)
4th – 60005 AB Kadir, Bin Abdu (Team Johor)
 
M65 100 Meter Dash Masters
1st – 65008 Affandi Bin, Bong (Team RHSC)
 
M70-79 100 Meter Dash Masters
1st – 70012 Foo, Dun Heen (Team SMA)
2nd – 75004 Ng, Ngoh Heng (Team SMA)
 
M80-89 100 Meter Dash Masters
1st – 80004 Alfred, Lajawa (Team Malaysia)
M40 100 Meter Dash Masters
1st – 40031 Tay, Steven
2nd – 40024 Iskandar Ronald, A (Team SMA)
3rd – 40033 David, Moritz (Team USA)
4th – 40023 Fariz B, Abdul Wah (Team SFA)
5th – 40029 Lim, Vincent  (Team SFA)
6th – 40015 Goh, Chin Kai (Team Safsa)
7th – 40018 Sho, Yee Heng (Team Safsa)
8th – 40025 Pereira, Keith (Team SFA)
 
W35 100 Meter Dash Masters
1st – 35017 Bte Mohamed, Hawa
 
W40 100 Meter Dash Masters
1st – 40019 Ang, Lay Cheng (Team SMA)
 
W45 100 Meter Dash Masters
1st – 45028 Tay, Christina Hui (Team SMA)
2nd – 45008 Neny, Mokodongan (Team Indonesia)
 
W50 100 Meter Dash Masters
1st – 50008 Jamilah Conny, Fra (Team Indonesia)
 
W55 100 Meter Dash Masters
1st – 55022 Oh, Linda Ah Kiaw (Team SMA)
 
W60 100 Meters Dash Masters
1st –  60009 La, Ban Jing Chris (Team Malaysia)
 
W65 100 Meters Dash Masters
1st – 65001 Magareth, Aritonan (Team Indonesia)
2nd – 65013 Kandasamy, Petchay (Team SMA)
 
W70-79 100 Meters Dash Masters
1st – 75007 Adeline J, Umbol (Team Malaysia)
 
W80-89 100 Meters Dash Masters
1st – 80002 Marietje, Rorek (Team Indonesia)
 
W40 400 Meter Dash Masters
1st – 40021 Quek, Jermaine (Team SMA)
 
W45 400 Meter Dash Masters
1st – 45028 Tay, Christina Hui (Team SMA)
2nd – 45008 Neny, Mokodongan (Team Indonesia)
 
W55 400 Meter Dash Masters
1st – 55022 Oh, Linda Ah Kiaw (Team SMA)
 
W35 5000 Meter Run Masters
1st – 35005 Tan Cheng Yin (Team Safsa)
 
W45 5000 Meter Run Masters
1st – 45027 Tan, Kah Eng Karen (Team SMA)
 
W50 5000 Meter Run Masters
1st – 50058 OI Kit, Cheung (Team Hong Kong)
 
M50 400 Meter Dash Masters
1st – 50040 Tan, Kim Seng (Team Safsa)
2nd – 50038 K, Chandra (Team Safsa)
3rd – 50041 Yeo, Hoon Leng (Team Safsa)
4th – 50045 Bin Amin, Musa (Team SMA)
 
M45 High Jump Masters
1st – 45035 Ng, Kean Mun
 
M50 High Jump Masters
1st – 50009 Agus Dwi, Rohardjo (Team Indonesia)
2nd – 50014 P. Mohan A.L, Ponn (Team Johor)
 
M55 High Jump Masters
1st – 55029 Aliudin, Jumaat (Team Malaysia)
 
M60 High Jump Masters
1st – 60011 P., Nadarajah (Team Malaysia)
2nd – 60010 Kasbi, Mohd Radir (Team Malaysia)
 
Woman 4X100 Meter Relay Masters
1st – Team Singapore Masters Athletics ‘A’
2nd – Team Indonesia ‘A’
 
Men 4X100 Meter Relay Masters
1st – Team Safsa ‘A’
2nd – Team Safsa ‘C’
3rd – Unattached ‘A’
4th – Team Singapore Masters Athletics ‘C’
5th – Team Safsa ‘B’
6th – Team Singapore Masters Athletics ‘B’
7th – Bukit Timah Nature Reserve Run ‘A’
8th – Red Hawk Sports Club ‘B’
 
Men 4X100 Meter Relay Masters SEA Games Tr Open
1st – Team Singapore ‘A’
2nd – Team Singapore ‘B’