Skip to content

SEA Games 2017 (26 Aug) Results Summary

26 August 2017
By Sport Singapore

Photos from today's events


Team Singapore Results*

*Updated as of 2200hrs

Medals

Gold

  • Aquatics (Swimming) - Women's 100M Butterfly (Quah Jing Wen)
  • Aquatics (Swimming) - Women's 50M Freestyle (Amanda Lim)
  • Aquatics (Swimming) - Men's 4 X 100M Medley Relay
  • Golf - Men's Team-Match Play
  • Shooting - Women's Individual 50M Rifle 3 Positions (Jasmine Ser)
  • Table Tennis - Women's Team
  • Waterski & Wakeboard - Women's Wakeboard (Sasha Christian)

Silver

  • Aquatics (Diving) - Team Event, Finals (Freida Lim and Jonathan Chan)
  • Aquatics (Swimming) - Women's 50M Freestyle (Quah Ting Wen)
  • Table Tennis - Men's Team

 

Bronze

  • Aquatics (Diving) - Women's 3M Springboard (Ashlee Tan)
  • Aquatics (Swimming) - Women's 100M Butterfly (Quah Ting Wen)
  • Aquatics (Swimming) - Men's 50M Breaststroke (Lionel Khoo)
  • Athletics - Women's 100M Hurdles (Nur Izlyn Binte Zaini)
  • Gymnastics - Rhythmic Team
  • Hockey Indoor - Men's Team
  • Pencak Silat - Artistic Men's Regu Team (Hamillatu Arash, Nujaid Hasif and Muhammad Haziq)
  • Pencak Silat - Women's Tanding Class B (50kg - 55kg) (Nurul Shafiqah Binte Mohd Saiful)
  • Pencak Silat - Men's Tanding Class E (65kg - 70kg) (Muhammad Syahir Binte Agus)
  • Pencak Silat - Men's Tanding Class A (45kg - 50kg) (Muhamad Ridhwan Bin Selamat)
  • Shooting - Men's Individual Trap (Mohd Zain)
  • Taekwondo - Women's Individual Pomsae (Chelsea Sim)
  • Waterski & Wakeboard - Women's Wakeboard (Gooi Jia Yi)
 
Results Summary

Aquatics - Diving

Women's 3M Springboard, Finals, Fong Kay Yian finished 5th out of 6. Score: 178.75.

Bronze - Women's 3M Springboard, Finals, Ashlee Tan finished 3rd out of 6. Score: 233.60

Men's 3M Springboard, Finals, Timothy Lee finished 3rd out of 6. Score: 386.35

Men's 3M Springboard, Finals, Mark Lee finished 4th out of 6. Score: 377.70

Silver - Team Event, Finals, Freida Lim and Jonathan Chan finished 2nd out of 5. Score: 335.55. They have set a new PB.

 

Aquatics - Swimming

Bronze - Women's 100M Butterfly, Finals, Quah Ting Wen finished 3rd out of 8. Time: 1:00.69

Gold - Women's 100M Butterfly, Finals, Quah Jing Wen finished 1st out of 8. Time: 59.38

Men's 1500M Freestyle, Finals, Benedict Boon finished 6th out of 8. Time: 16:07.64

Men's 1500M Freestyle, Finals, Glen Lim finished 7th out of 8. Time: 16:12.09. Timing is a new PB.

Women's 200M Freestyle, Finals, Christie Chue finished 5th out of 8. Time: 2:03.89

Women's 200M Freestyle, Finals, Rachel Tseng finished 7th out of 8. Time: 2:05.48

Bronze - Men's 50M Breaststroke, Finals, Lionel Khoo finished 3rd out of 8. Time: 28.63

Men's 50M Breaststroke, Finals, Samuel Khoo finished 7th out of 8. Time: 29.22

Gold - Women's 50M Freestyle, Finals, Amanda Lim finished 1st out of 8. Time: 25.41

Silver - Women's 50M Freestyle, Finals, Quah Ting Wen finished 2nd out of 8. Time: 25.46

Gold - Men's 4 X 100M Medley Relay, Finals, SGP finished 1st out of 5. Time: 3:37.46. SGP has set a new Games and National record.


Athletics

Men's High Jump, Finals, Muhammad Nasiruddin Bin Jumari finished 9th out 9. Height:1.90m.

Bronze - Women's 100M Hurdles, Finals, Nur Izlyn Binte Zaini finished 3rd out of 5. Time: 14.14. Timing is a new PB and she equalled the National Record.

Men's 110M Hurdles, Finals, Ang Chen Xiang finished 5th out of 7. Time: 14.55

Men's 5000M, Finals, Soh Rui Yong finished 5th out of 8. Time: 15:16.49

Women's 4 X 400M Relay, Finals, SGP finished 4th out of 4. Time: 3:47.69

Men's 4 X 400M Relay, Finals, SGP finished 5th out of 5. Time: 3:15.44

 

Badminton

Women's Singles, Round of 16, Yeo Jiamin (SGP) 0-2 Soniia Cheah (MAS).

Women's Singles, Round of 16, Grace Chua (SGP) 0-2 Pornpawee Chochuwong (THA).

Men's Singles, Round of 16, Ryan Ng (SGP) 2-0 Aung Myo Htoo (MAS). He advances to the quarterfinals on 27 Aug.

Men's Singles, Round of 16, Loh Kean Yew (SGP) 2-0 Xaysomephone Vongpachith (LAO). He advances to the quarterfinals.

Women's Doubles, Round of 16, Crystal Wong and Ong Ren-Ne 2-0 (LAO) and advances to quarterfinals on 27 Aug. 

Women's Doubles, Round of 16, Koh Ker'sara and Grace Chua (SGP) 1-2 (PHI). 

Men's Doubles, Round of 16, Lee Jian Liang and Jason Wong (SGP) 2-0 (MAS). SGP advances to quarterfinals on 27 Aug.

Men's Doubles, Round of 16, Terry Hee and Loh Kean Hean 0-2 (THA). 

Mixed Doubles, Round of 16, Danny Bawa Chrisnanta and Crystal Wong (SGP) 0-2 Bodin Isara ad Savitree Amitrapai (THA). SGP did not advace to quarterfinal.

Mixed Doubles, Round of 16, Terry Hee and Tan Wei Han (SGP) 2-0 Tuan Duc Do and Nhu Thao Pham (VIE). SGP advances to the quarterfinals on 27 Aug.

 

Basketball

Women's Team, Group Round Robin, SGP 62-83 INA. SGP finished 5th out of 7 and did not advance.

Men's Team, Bronze Medal, SGP 55-65 THA.

 

Billiards and Snooker

Men's Snooker Singles, Quarterfinals, Toh Lian Han. SGP gave a walkover.

Men's Snooker Singles, Quarterfinals, Chan Keng Kwang 2-4 Sakbing (LAO)

Men's 9 Ball Pool Singles, Quarterfinals, Aloysius Yapp (SGP) 3-9 Duong Quoc Hoang (VIE).

 

Cricket

Men's Team T20, Round Robin, SGP beat INA, winning by 95 runs.

 

Equestrian

Show Jumping Team, Finals, SGP finished 5th out of 5. 

Polo Team, Group Round Robin, SGP 8-5 BRU. SGP advances to the Bronze medal match on 28 Aug.

 

Golf

Gold - Men's Team-Match Play, Finals, vs THA.

 

Gymnastics

Bronze - Rhythmic Team, Finals, SGP finished 3rd out of 5. Score: 116.30

Rhythmic Individual Hoop, Qualifications, Tong Kah Mun finished 3rd out of 15 and qualified for the finals on 28 Aug. Score: 12.700

Rhythmic Individual Hoop, Qualifications, Edlyn Ho finished 8rd out of 15 and qualified for the finals on 28 Aug. Score: 11.100

Rhythmic Individual Hoop, Qualifications, Avryl Tan finished 13th out of 15 and did not qualify for the finals on 28 Aug. Score: 9.300

Rhythmic Individual Ball, Qualifications, Tong Kah Mun finished 4th of 15 and qualified for the finals on 28 Aug. Score: 12.800

Rhythmic Individual Ball, Qualifications, Phebe Lau finished 12th out of 15 and did not qualify for the finals on 28 Aug. Score: 11.100

Rhythmic Individual Ball, Qualifications, Avryl Tan finished 10th out of 15 and qualified for the finals on 28 Aug. Score: 11.000

Rhythmic Individual Ribbon, Qualifications, Tong Kah Mun finished 5th of 15 and qualified for the finals on 28 Aug. Score: 11.800

Rhythmic Individual Ribbon, Qualifications, Phebe Lau finished 7th out of 15 and qualified for the finals on 28 Aug. Score: 11.500

Rhythmic Individual Ribbon, Qualifications, Edlyn Ho finished 9th out of 15 and did not qualify for the finals on 28 Aug. Score: 11.300

 

Hockey-Field

Women's Team, Group Stage, SGP 1-2 THA. SGP advances to the Bronze medal match on 28 Aug.

Men's Team, Group Stage, SGP 1-9.

 

Hockey-Indoor

Bronze - Men's Team, Bronze Medal Match, SGP beat THA in a 3-1 shootout.

 

Ice Skating-Figure Skating

Women's Individual Short Program, Finals, Chloe Ing is currently ranked 3rd out of 9 and will compete in the Long Program on 29 Aug. Score: 45.68.

Women's Individual Short Program, Finals, Yu Shu Ran is currently ranked 1st out of 9 and will compete in the Long Program on 29 Aug. Score: 53.28.

 

Judo

Men's 66kg, Bronze Medal Match, Ace Ang (SGP) 0-3 Nakano Shugen (PHI).

Men's 73kg, Prelims, Benjamin Zhang (SGP) 0-1 Nouvene (LAO).

 

Lawn Bowls

Men's Pairs, Bronze Medal Match, Chia Tee Chiak and Christian Huang 14-16 (THA). 

 

Muay

Men's 51-54KG, Quarterfinals, Bryan Tee 0-3 (CAM)

Men's 54-57KG, Quarterfinals, Lee De Jun 1-2 (MAS)

 

Pencak Silat

Bronze - Artistic Men's Regu (Team), Finals, SGP finished 3rd out of 5. Score: 442.

Women's Tanding Class A (45kg - 50kg), Semifinals, Atiq Syazwani Binte Roslan (SGP) 3-2 Princesslyn Enopia. SGP advances to final on 29 Aug.

Bronze - Men's Tanding Class A (45kg - 50kg), Semifinals, Muhamad Ridhwan Bin Selamat (SGP) 2-3 Firman (INA).

Bronze - Women's Tanding Class B (50kg - 55kg), Semifinals, Nurul Shafiqah Binte Mohd Saiful (SGP) 0-5 Tran Thi Them (VIE).

Bronze - Men's Tanding Class E (65kg - 70kg), Semifinals, Muhammad Syahir Binte Agus (SGP) 0-5 Pham Tuan Anh (VIE).

 

Sailing

Men's Dinghy Laser Radial, Day 4, Bernie Chin is currently ranked 2nd out of 7. Points: 9.

Men's Dinghy Laser Standard, Day 3, Ryan Lo is currently ranked 1st out of 5. Points: 7.

Men's Double Handed 470, Day 5, Daniel Toh and Xavier Ng are currently ranked 4th out of 6. Points: 25.

Men's Windsurfing RS One, Day 4, Reynold Chan is currently ranked 5th out of 7. Points: 28.

U/16 Men's Single Handed Optimist, Day 3, Max Teo is currently ranked 4th out of 6. Points: 17.

U/16 Women's Single Handed Optimist, Day 3, Radiance Koh is currently ranked 3rd out of 4. Points: 13.

U/19 Men's Double Handed Youth 420, Day 5, Koh Yi Nian and Wong Riji are currently ranked 2nd out of 4. Points: 19.

U/19 Women's Double Handed Youth 420, Day 5, Jodie Lai and Evangeline Tan are currently ranked 2nd out of 4. Points: 15.

Women's Dinghy Laser Radial, Day 3, Jillian Lee is currently ranked 1st out of 4. Points: 5.

Women's Double Handed 470, Day 5, Elisa Yukie Yokoyama and Cheryl Teo are currently ranked 1st out of 5. Points: 12.

Women's Windsurfing RS One, Day 4, Nicole Lim is currently ranked 3rd out of 6. Points: 21.

 

Shooting

Men's Individual 10M Air Pistol, Finals, Gai Bin finished 6th out of 8. Score: 155.3

Men's Individual 10M Air Pistol, Finals, Gai Bin finished 7th out of 8. Score: 134.7

Gold - Women's Individual 50M Rifle 3 Positions, Final, Jasmine Ser finished 1st out of 8. Score: 451.2. Score is a new Finals SEA Games record.

Women's Indiividual 50M Rifle 3 Positions, Final, Martina Lindsay Veloso finished 6th out of 8. Score: 403.2.

Men's Individual Trap, Qualifications, Choo Choon Seng finished 7th out of 9 and did not advance. Score: 108.

Bronze - Men's Individual Trap, Qualifications, Mohd Zain finished 3rd out of 6. Score: 33.


Squash

Men's Team, Round Robin, SGP 2-1 PHI. SGP advances to the semifinals on 28 Aug.

Women's Team, Round Robin, SGP 3-0 INA. Next group stage will be on 27 Aug.

Men's Singles, Quarterfinals, Samuel Kang (SGP) 3-0 Reymark Begornia (PHI). He advances to the semifinals on 27 Aug.

Men's Singles, Quarterfinals, Kojiro Tan (SGP) 0-3 Ng Eain Yow (MAS).

Women's Singles, Quarterfinals, Sneha Sivakumar (SGP) 3-0 Isabelle Gotuaco (PHI). She advances to the semifinals on 27 Aug.

Women's Singles, Quarterfinals, Sherilyn Yang (SGP) 0-3 Jemyca Aribado (PHI).

Table Tennis

Gold - Women's Team, Finals, SGP 3-0 THA.

Silver - Men's Team, Finals, SGP 1-3 VIE.

 

Taekwondo

Bronze - Women's Individual Pomsae, Finals, Chelsea Sim finished 3rd out of 5. Score: 7.78.

Women's Team Pomsae, Finals, SGP finished 6th out of 6. Score: 7.83

 

Waterski and Wakeboard

Women's Overall Slalom, Tricks and Jump, Finals, Sabelle Jen finished 5th out of 7. Score: 446.30

Women's Overall Slalom, Tricks and Jump, Finals, Sasha Christian finished 4th out of 7. Score: 1100.00

Men's Overall Slalom, Tricks and Jump - Mark Leong finished 3rd out of 7. Score: 1173.30

Bronze - Women's Wakeboard, Gooi Jia Yi finished 3rd out of 6. Score: 36.89

Gold - Women's Wakeboard, Sasha Christian finished 1st out of 6. Score: 62.78

Men's Wakeboard - Samuel Chan finished 5th out of 6. Score: 54.78

 
What's on for tomorrow? 27 Aug (Sun)

Aquatics - Diving

Women's 1M Springboard, Finals, Freida Lim

Women's 1M Springboard, Finals, Ashlee Tan

Men's 10M Platform, Finals, Jonathan Chan

Men's 10M Platform, Finals, Joshua Chong

Badminton

Women's Singles, Quarterfinals, Liang Xiaoyu

Women's Singles, Quarterfinals, Yeo Jiamin

Men's Singles, Quarterfinals, Ryan Ng

Men's Singles, Quarterfinals, Loh Kean Yew

Women's Doubles, Quarterfinals, Crystal Wong and Ong Ren-Ne

Women's Doubles, Quarterfinals, Koh Ker'sara and Grace Chua

Men's Doubles, Quarterfinals, Lee Jian Liang and Jason Wong

Men's Doubles, Quarterfinals, Terry Hee and Loh Kean Hean

Mixed Doubles, Quarterfinals, Danny Bawa Chrisnanta and Crystal Wong

Mixed Doubles, Quarterfinals, Terry Hee and Tan Wei Han

Billiards and Snooker

Men's 9 Ball Pool Singles, Semifinals, Aloysius Yapp

Men's 9 Ball Pool Singles, Semifinals, Toh Lian Han

Men's Snooker Singles, Semifinals, Chan Keng Kwang

Women's 9 Ball Pool Singles, Finals, Hoe Shu Wah

Cricket

Men's Team, Round Robin, SGP

Cycling - Track

Women's Omnium, Finals, Dinah Chan

Women's Omnium, Finals, Luo Yiwei

Men's Team Sprint, Qualifying Heat, SGP

Men's Team Sprint, Qualifying Heat, SGP

Women's Team Sprint, Qualifying Heat, SGP

Men's Scratch, Finals, Goh Choon Huat

Men's Scratch, Finals, Mohamed Elyas Bin Mohamed Yusoff

Men's Scratch, Finals, Calvin Sim

Gymnastics

Rhythmic Individual - All Around

Rhythmic Group

Hockey - Field

Men's Team, Group Stage

Ice Skating - Figure

Women's Individual Free Skating

Judo

Men's 81KG

Lawn Bowls

Men's Singles

Women's Singles

Muay

Men's 51KG - 54KG

Men's 54KG - 57KG

Pencak Silat

Artistic Women's Tunggal (Singles)

Men's Tanding A-J

Women's Tanding A-D

Pentaque

Mixed Doubles, Preliminaries

Sailing

Men's Dinghy Laser Radial

Men's Dinghy Laser Standard

Men's Double Handed 470

Men's Windsurfing RS One

U/16 Men's Single Handed Optimist

U/16 Women's Single Handed Optimist

U/19 Men's Double Handed Youth 420

U/19 Women's Double Handed Youth 420

Women's Dinghy Laser Radial

Women's Double Handed 470

Women's Windsurfing RS One

Squash

Women's Team, Round Robin, vs MYA

Men's Singles, Semifinals

Women's Singles, Semifinals

Waterski and Wakeboard

Women's Team Wakeboard

Men's Team Wakeboard

Tags: Major Games

Related Content

Share Facebook Twitter Whatsapp Email